Wymiana oleju w samochodzie – Szczecin

Szybka wymiana oleju Szczecin

Gdzie w Szczecinie wymienić olej silnikowy w samochodzie
GRUPA AUTKOGAZ Szczecin ul. Wernyhory 17

tel. 576 015 608

Wymiana oleju w silniku samochodu to czynność, której po prostu nie można przegapić. Olej silnikowy to jeden z najważniejszych elementów, który odpowiada za prawidłową prace silnika. Olej nie tylko smaruje poszczególne elementy i chroni przed zniszczeniem, ale także pełni rolę czynnika odprowadzającego ciepło generowane podczas pracy silnika. Brak oleju, niewłaściwy lub zużyty olej z pewnością doprowadzi do zniszczenia jednostki napędowej.

Oleje silnikowe wg API – jaki wybrać do wymiany?

Wymiana oleju na stanowisku w warsztacieWymiana oleju silnikowego jest konieczna w każdym samochodzie, po przejechaniu konkretnego dystansu, liczonego zwykle w tysiącach kilometrów. Jeśli użytkujemy auto w trudnych warunkach otoczenia – w wysokich temperaturach, na piaszczystych trasach lub w miejskich korkach, olej przyjdzie nam wymienić szybciej, niż gdybyśmy zawsze poruszali się po autostradach. Jaki olej do wymiany wybrać? Jak interpretować tzw. klasy API?

Klasyfikacje olejów silnikowych

Na całym świecie oleje silnikowe klasyfikowane są według różnych kryteriów, do których zalicza się między innymi temperaturę, w której olej może pracować – od najniższej do najwyższej.

Jedną z klasyfikacji są klasy API stworzone przez Amerykański Instytut Nafty. Klasyfikacja ta wyróżnia normy olejów dla silników benzynowych oznaczane literą „S” oraz oleje dla silników diesla oznaczane literą „C”. Zawsze po jednej z tych liter wskazana jest następna litera oznaczająca normę właściwą oraz cyfra w przypadku silników diesla, oznaczająca podnormę.

Wybór oleju wg klasyfikacji API

Jeśli czeka nas wymiana oleju w naszym samochodzie, np. w warsztacie w Szczecinie, a chcemy samodzielnie kupić środek smarny do wymiany, warto wiedzieć, jak prawidłowo odczytywać oznaczenia olejów według klasyfikacji API.

W przypadku norm „S” im dalsza litera alfabetu znajdzie się przy tym oznaczeniu, tym mamy do czynienia z wyższą i nowszą formułą oleju. Sprawdzić należy w instrukcji użytkowania auta, jaka norma jest przewidziana do naszego silnika. Zastosowanie oleju niższej klasy API może prowadzić do przedwczesnego zużycia silnika, a nawet jego uszkodzenia.

[Głosów: 1   Average: 5/5]